nfn
20 اسفند 1401 - 09:58

نبض بازار خراسان جنوبی در آستانه سال نو/کفه گرانی سنگین است

بیرجند- گرانی و تورم موجود در بازار از یک طرف و نوسانات قیمتی از جنبه دیگر بر بازار نوروزی خراسان جنوبی سایه افکنده است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: هفته‌های پایانی اسفند در واقع فصل خرید و شلوغی بازارها و پاساژها است. شور و شوق خرید عیدی حتی بر شرایط سخت اقتصادی نیز غلبه می‌کند و عموم خانواده‌ها در حد توان رخت و لباس را نو کرده و هم لوازم پذیرایی از مهمانان نوروزی را تهیه می‌کند.

امسال نوروز و ماه مبارک رمضان هم زمان شده و از این جهت خرید اقلام سفره‌های افطاری و سحری نیز مضاعف بر خریدهای نوروزی شده است و سبدهای خرید را سنگین‌تر کرده است.

در این راستا باید هم نظارت‌ها بر بازار افزایش پیدا کند و هم برخورد با متخلفان در چارچوب قانون جدی تر باشد تا مردم با آرامش بیشتری اقلام مورد نیاز خود را خریداری کنند.

حکیمه بیدختی از شهروندان خراسان‌جنوبی که در نمایشگاه ضیافت (نمایشگاه بین المللی بیرجند) مشغول خرید است در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهارکرد: خرید نوروزی در هفته‌های پایانی اسفند از سنت‌های دیرین مردم کشور ما است.

خرید عید را یک سنت دیرینه می دانم

وی با لبخندی تأکید می‌کند پایین و بالا رفتن قیمت دلار هم نمی‌تواند بر این سنت دیرین غلبه کند و ادامه داد: شاید شرایط اقتصادی اندکی میزان خریدهای نوروزی و نوع آن را تغییر دهد ولی در هر حال همه دوست داریم با لباس نو با استقبال سال جدید رفته و از مهمانانمان با اکرام و احترام پذیرایی کنیم.

این شهروند خراسان جنوبی با بیان اینکه قیمت‌ها در نمایشگاه ضیافت مناسب‌تر از سطح شهر است، بیان کرد: به عنوان مثال من از یک غرفه تخمه آفتابگردان به قیمت ۱۸۰ هزار تومان خریداری کردم در حالی که در مغازه‌های سطح شهر بیش از این میزان است.

بیدختی با تأکید بر نظارت بر بازار نوروزی افزود: در مورد خرید میوه هم منتظر عرضه میوه‌های تنظیم بازار هستیم.

علیرضا بارانی از دیگر شهروندان خراسان‌جنوبی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهارکرد: قیمت آجیل در مغازه‌های مختلف متفاوت است و آجیل مخلوط از کیلویی ۲۵۰ هزار تومان تا ۴۰۰ -۵۰۰ هزار تومان در بازار موجود است.

نبض بازار خراسان جنوبی در آستانه سال نو/کفه گرانی سنگین است

گلایه از گرانی مواد پروتئینی

وی با بیان اینکه قیمت مواد پروتئینی چون گوشت قرمز این روزها به شدت افزایش پیدا کرده است، بیان‌کرد: در حالی که در آستانه ماه مبارک رمضان و نوروز و نیاز مردم به اقلام پروتئینی باید در زمینه تنطیم بازار این اقلام تدبیر بیشتری می‌شد.

بارانی با بیان اینکه در بازار پوشاک افزایش قیمت به شدت به چشم می‌خورد، اظهارکرد: چند روز قبل در یکی از مغازه‌های سطح شهر بیرجند قیمت یک شلوار پارچه‌ای معمولی را پرسیدم که با شنیدن قیمت ۷۰۰ هزار تومانی آن بسیار متعجب شدم.

این شهروند خراسان جنوبی گفت: البته با تمام تلاطم‌های اقتصادی، شور و شوق عید مردم را به سمت بازار و خیابان می‌کشاند.

محمد شریف، رئیس اتحادیه خوار و بار فروشان خراسان جنوبی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهارکرد: قیمت کالاهای اساسی چون روغن، شکر و قند نوسان چندانی نداشته و هم اکنون در بازار به اندازه کافی موجود است.

قیمت آجیل مخلوط تا ۵۰۰ هزار تومان در نوسان است

وی با اشاره به اینکه قیمت آجیل مخلوط از کیلویی ۱۵۰ هزار تومان تا ۵۰۰ هزار تومان در نوسان است، بیان کرد: این نوسان قیمت به علت نوع آجیل و خشکبار مورد استفاده است و به عنوان مثال در برخی از انواع آجیل مخلوط، پسته و بادام وجود دارد و در برخی وجود ندارد.

رئیس اتحادیه خوار و بار فروشان خراسان جنوبی با بیان اینکه به واسطه قیمت پایین بیشتر مردم خواهان خرید تخمه آفتابگردان هستند، گفت: قیمت تخم آفتابگردان در بازار خراسان جنوبی از ۹۰ هزار تومان تا ۱۳۰ هزار تومان است.

شریف یادآور شد: به واسطه کاهش قدرت خرید مردم نسبت به سال‌های قبل، خرید مردم درآستانه سال نو کاهش یافته و به حدأقل ها اکتفا می‌کند.

نبض بازار خراسان جنوبی در آستانه سال نو/کفه گرانی سنگین است

بازار میوه با تنش قیمتی رو به رو نیست

علی مفاخر، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار خراسان جنوبی نیز با بیان اینکه در حوزه میوه و تره بار در آستانه سال نو چالش قیمتی نخواهیم داشت، بیان کرد: پرتقال والنسیا در میدان میوه و تره بار بیرجند کیلویی ۱۷-۱۸ هزار تومان و پرتقال تامسون کیلویی ۱۶ هزار تومان است که با ۳۰ درصد افزایش قیمت در مغازه‌های سطح شهر به فروش می‌رسد.

وی گفت: سیب درختی نیز از کیلویی ۱۸ هزار تومان شروع و تا ۳۰ -۳۲ هزار تومان در میدان میوه و تره بار موجود است که در مغازه‌های شهر کیلویی بین ۲۵ هزار تا ۴۵ هزار تومان به فروش می‌رسد.

رئیس اتحادیه میوه و تره بار خراسان جنوبی با بیان اینکه ۳۰۰ تن میوه تنظیم بازار نیز در روزهای پایانی اسفند توزیع خواهد شد، اظهار کرد: قیمت میوه تنظیم بازار در ۲۵ اسفند مشخص و از ۲۷ اسفند ماه توزیع خواهد شد.

گفتنی است طرح نظارتی ویژه نوروز و ایام ماه مبارک از ابتدای اسفند در خراسان جنوبی آغاز و تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه خواهد داشت.

۴۰ بازرس نظارت بر بازار را پیگیری می‌کنند

علی تهوری معاون بازرسی و حمایت از مصرف کنندگان سازمان صمت خراسان جنوبی نیز در این زمینه به رسانه‌ها گفته است که طرح ویژه نوروز ۱۴۰۲ از ۱۶ اسفند تاکنون هزار و ۵۹۳ بازرسی ثبت و ۴۴ پرونده به ارزش ریالی بیش از ۱۰ میلیارد و ۹۶۸ میلیون ریال تشکیل شده که برای سیر مراحل قانونی به تعزیرات حکومتی ارجاع داده شده است.

وی با بیان اینکه حدود ۲۵ پرونده نیز در دست اقدام است افزود: ۴۰ بازرس سازمان صنعت معدن و تجارت استان به همراه بازرسان سازمان جهادکشاورزی، اتاق اصناف، انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان و گشت‌های تغزیرات آماده باش هستند تا بر بازار نظارت کنند.

تهوری معاون بازرسی و حمایت از مصرف کنندگان سازمان صمت خراسان جنوبی از اجرای طرح نظارتی تا پایان ماه مبارک رمضان خبرداد و گفت: نمایشگاه ضیافت و کالاهای اساسی از شانزدهم تا بیست و دوم اسفند در دو بخش محصولات کشاورزی، فرآورده‌های کشاورزی و سایر اقلام مانند پوشاک و …حال برگزاری است.

علی رغم همه سختی‌های اقتصادی و مشکلات روزمره، نوروز ایرانیان و بهار معنوی یعنی ماه مبارک رمضان به زودی فرا خواهد رسید و صفحه جدیدی در تقویم باز خواهد شد. باید با تدبیر و نظارت کاری کرد که کام مردم در نوروز بیش از گذشته شیرین شود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1085528